Na Babski Rozum - Babie Lato 2023

Już prawie tradycyjnie (bo drugi rok z rzędu) na czas wakacji zmieniamy formę naszego podcastu. Tym razem wybrałyśmy tematykę znacznie cięższego gatunku niż zeszłoroczne oceaniczne inspiracje. Będziemy rozmawiać o zdrowiu, a nawet bardziej o chorobach i to nowotworowych. Doszłyśmy do wniosku, że nie możemy mówić o zmianach społecznych i zrównoważonym rozwoju nie poruszając tematu drugiej, najczęstszej przyczyny zgonów cywilizowanego świata. Czy tego chcemy czy nie, rozwój naszej cywilizacji, degradacja środowiska, stan naszego zdrowia oraz przyczyny zgonów są ze sobą bardzo ściśle powiązane.

W celu zapewnienia Wam rzetelnych informacji oraz dla rozluźnienie atmosfery do udziału zaprosiłyśmy dwóch lekarzy onkologów.

Dr. hab. n. med. Piotr Wojcieszek ukończył Wydział Lekarski w Zabrzu, Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 2004 roku. Od 2005 roku jest związany z gliwickim oddziałem Centrum Onkologii – Instytutu (obecnie Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach). Jest specjalistą brachyterapii, czyli zabiegowej techniki radioterapii. Brachyterapią leczy się m.in. raka szyjki macicy, głowy i szyi, prostaty skory czy piersi. Poza pracą z pacjentami pełni funkcję kierownika Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz jest przewodniczącym zarządu Polskiego Towarzystwa Brachyterapii. Nie od dziś zależy mu na szerzeniu świadomości o powiązaniach między degradacją środowiska a zapadalnością na raka. W 2022 roku, wraz z koleżankami i kolegami z branży zrealizował kampanię #brachycares mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na emisje dwutlenku węgla przez przemysł lotniczy. W ramach tego przedsięwzięcia, grupa 8 medyków udała się do Kopenhagi na coroczną konferencję ESTRO (Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej) jachtem zamiast samolotami. Więcej o tym przedsięwzięciu tutaj.

Dr. n. med. Artur Chyrek w 2010 roku ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od 2011 roku jest związany jest z Zakładem Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. W 2017 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie Radioterapii Onkologicznej. W 2021 r. obronił doktorat dotyczący leczenia raków podstawnokomórkowych skóry. Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Pracowni Implantów Stałych (stosowanych głównie w leczeniu raka prostaty). Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych (PTB, PTRO, ESTRO, GEC ESTRO). Od 2017 jest członkiem grupy roboczej GEC ESTRO dotyczącej leczenia nowotworów skóry, oczu oraz regionu głowy i szyi. Od 2018 roku Co-edytor w Journal of Contemporary Brachytherapy. Autor i współautor wielu artykułów naukowych oraz wykładów dotyczących Radioterapii Interwencyjnej (Brachyterapii). Po 35 latach mieszkania w mieście wyprowadził się do Puszczy Zielonki. Na rejsie #brachycares był bosmanem. Podczas nagrań naszego podcastu ani razu nie zaklął: – Ech do czorta!