Na Babski Rozum Podcast
Od 19 lutego 2022 prowadzimy podcast „Na Babski Rozum”, w którym przedstawiamy kobiecą (naszą) perspektywę na kwestie środowiskowe i zrównoważonego rozwoju.
Celem Na Babski Rozum nie jest udzielanie rad, jak sprawić by Wasze życie było bardziej przyjazne środowisku. Mówimy o naszych doświadczeniach i przemyśleniach o dostępnych rozwiązaniach i na ile uważamy, że rzeczywiście działają i mogą być na tyle rozpowszechnione by zrobić różnicę. Część przekazywanych informacji jest popartych researchem, ale
w dużej mierze są to nasze opinie i doświadczenia na dany temat.
Znajdziecie Nas na większości popularnych platform podcastowych – Spotify, Apple Podcasts, a nawet na YouTube i oczywiście tu, na naszej stronie.
Nowy odcinek, w co drugą sobotę o 13:00.
Odcinek 0 – NBR odc. 0
Chcemy przedstawić kobiecą perspektywę na kwestie środowiskowe
i zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Tego dowiecie się słuchając naszego podcastu. Celem Na Babski Rozum nie będzie udzielanie rad, jak sprawić by Wasze życie było bardziej przyjazne środowisku. Pomówimy o naszych doświadczeniach i przemyśleniach o dostępnych rozwiązaniach i na ile uważamy, że rzeczywiście działają i mogą być na tyle rozpowszechnione by zrobić różnicę. Część przekazywanych informacji będą poparte researchem, ale w większości będą to nasze opinie i doświadczenia na dany temat.
O rozsądnych zakupach – NBR odc. 1
Czy da się spędzić mało czasu na zakupach i jednocześnie zrobić to
w zrównoważony sposób? Na co zwracamy uwagę, a co nas irytuje?
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka!
Samochód kontra reszta świata – NBR odc. 2
Jesteśmy społeczeństwem, które ciągle się przemieszcza. Praca – dom – zakupy – dom – obiad u babci – dom – kino – dom. Wyliczać można bez końca. I chociaż środków transportu jest wiele, samochody nie tracą na popularności. Dziś analizujemy nasze doświadczenia i style życia, aby dowiedzieć się dlaczego samochody są tak popularne i czy są sposoby aby dać planecie odpocząć od spalin z rur wydechowych.
Przyszło nam rozmawiać o… – NBR odc. 3
W najgorszych koszmarach nam się nie śniło, że realizując marzenie
o własnym podcaście przyjdzie nam zmierzyć się z tematem wojny toczącej się u granic naszego kraju. Wiemy, nie ma przymusu mówienia o wojnie. Wiemy, kiedy na domy, szpitale i szkoły niewinnych ludzi spadają bomby problemy środowiska schodzą na dalszy plan. Założeniem naszego podcastu, było jednak mówienie o kwestiach środowiska i zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu kobiet
i mimo, że ostatnio brak nam słów na opisanie tego co się dzieje, kontynuujemy wyzwanie. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym jakimi drogami (poza radiem, telewizją itp.) wojna wdarła się w nasze życia i jakie ma to znaczenie dla naszej troski o planetę.
Koszt mody – NBR odc. 4
Ubrania jak jedzenie, są dużą częścią codziennego życia. Niezależnie od tego czy traktujemy je jedynie jako podstawowe narzędzie do ochrony i osłony ciała, czy jako sposób wyrażania siebie, każdy z nas staje codziennie przed wyborem co na siebie włożyć. Jednak dla nas ten wybór sięga dużo dalej, bo nawet do sposobu hodowli roślin, które przerabia się na włókna, materiały i w końcu ubrania. Dziś opowiadamy o naszym podejściu do mody i związanych z nią zakupów i o tym co nas przeraża w dzisiejszym, „niezdrowym” przemyśle ubraniowym i podejściu do mody.
Rozsądne podróże – NBR odc. 5
Bez wakacyjnych podróży można żyć! Ale czy warto? Wielu z nas żyje
od urlopu do urlopu i my same przyznajemy, że nie jesteśmy w stanie zrezygnować z mniejszych czy większych wypadów. W przeddzień majówki rozmawiamy o tym co w podróżach wywołuje u nas największe poczucie winy, co możemy zrobić, żeby choć trochę zmniejszyć wpływ naszej obecności na miejsca, które odwiedzamy i jakie ogólnie mamy
do nich podejście.
Kosmetyki – w trosce o siebie, czy planetę – NBR odc. 6
W sprawach osobistych najtrudniej iść na kompromis. A higiena osobista to nie wybór. To konieczność. Do tego kiedy rynek jest ograniczony, a etykiety niezrozumiałe, temat robi się niesamowicie skomplikowany. Dzisiejsza dyskusja pełna jest naszych grzeszków, wyznań i bolączek związanych z używaniem kosmetyków. Zapraszamy!
Czy podczas menstruacji można być eko? – NBR odc. 7
Mnogość i obfitość środków higienicznych na czas menstruacji jest z jednej strony błogosławieństwem dla kobiet, a z drugiej przekleństwem dla środowiska. Same uważamy, że dostęp do odpowiednich produktów powinien być prawem podstawowym każdej kobiety, ale czy mamy prawo co miesiąc zaśmiecać świat kilogramami plastiku, którego nie da się przetworzyć? Dziś opowiadamy o naszych osobistych wyborach w zakresie higieny najbardziej osobistej i naszych drogach do nowoczesnych i bardziej zrównoważonych form zabezpieczenia na czas menstruacji.
Czy istnieje eko antykoncepcja? – NBR odc. 8
Antykoncepcja to kolejny bardzo intymny, a jednocześnie bardzo powszechny temat. Niezależnie od tego czy planujecie dzieci czy nie,
w dorosłym życiu najprawdopodobniej będziecie korzystać z jakiejś formy zabezpieczenia przed ciążą (i chorobami wenerycznymi). Ten długi temat ważnych życiowych wyborów podsumowujemy w niestety krótkim odcinku o braku zrównoważonych opcji w tym zakresie.
Pozbywanie się owłosienia a środowisko – NBR odc. 9
Mimo, że przez setki lat pozbywanie się włosów było domeną mężczyzn (golenie twarzy), to szeroka gama produktów do usuwania owłosienia wkroczyła na rynek właśnie z myślą o kobietach. Odsuwając na bok przyczyny dla których ktoś podejmuje decyzję o pozbyciu się owłosienia, rozmawiamy o tym jakie produkty są dla nas w tym zakresie dostępne, jaki jest ich wpływ na środowisko i staramy się zdecydować, która z nich jest najmniej szkodliwa dla naszej planety.
Wyzwanie Babiego Lata – podsumowanie – NBR odc. 10
Na początku wakacji podjęłyśmy się pewnego wyzwania związanego ze zmianą w sposobie usuwania owłosienia na bardziej zrównoważony. Czy nam się udało? Jak dobre jesteśmy we wprowadzaniu zmian? Przekonajcie się sami.
Jak być eko organizując wesele i remont? – NBR odc. 11
Co mają w sobie wspólnego wesele i remont? Niewątpliwie przynoszą zmiany, dużo emocji, ale również wymagają podjęcia szeregu decyzji. Czy w trakcie ich podejmowania myślimy nie tylko o sobie, ale również
o środowisku? Jak zorganizować wesele i remont aby spełnić swoje marzenie, nie zwariować a jednocześnie nie zaszkodzić naszej planecie? Czy w ogóle jest to możliwe? Takie wyzwania stanęły przed nami
w minione wakacje. Sprawdźcie czy się nam udało.
Lista zakupów – NBR odc. 12
Zakupy, codziennie czy raz w tygodniu? Bez listy, czy z listą, papierową
a może w formie aplikacji? Co ułatwi nam ich zrobienie i zaoszczędzenie czasu i jednoczenie jak najmniejsze marnowanie jedzenia?
Czy istnieje idealne rozwiązanie? Przekonajcie się sami. 🙂
Zmiany temperatur kontra klimatyzacja i ogrzewanie
– NBR odc. 13
Coraz częściej odczuwamy zmiany klimatu – między innymi dotykają nas w coraz dłuższych okresach bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Zazwyczaj w takich momentach odpalamy klimatyzację albo ogrzewanie. Ale czy istnieją inne sposoby aby uporać się z „nieodpowiednią” temperaturą? Jak sobie z tym poradzić w sposób bardziej zrównoważony dla środowiska? Czy jest to w ogóle możliwe?
Zapraszamy do najnowszego odcinka w którym dyskutujemy na temat klimatyzacji i ogrzewania kontra reszta świata.
Eko we Wszystkich Świętych i Halloween? – NBR odc. 14
Wszystkich świętych to nie tylko czas zadumy i pamięci o naszych bliskich, ale również czas zakupów zniczy i kwiatów. Czy zwracamy uwagę na to, co kupujemy i jak nasze wybory wpływają na Ziemię, a tym samym naszą przyszłość? To nie jedyny moment kiedy powinniśmy pochylić się nad naszymi wyborami w trakcie zakupów – dotyczy to również Halloween które przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Razem z nim przybyły niestety również tony plastikowych ozdób. Czy można celebrować oba święta w duchu less waste lub zero waste? Przekonajcie się sami wysłuchując najnowszego odcinka.
Życie z pupilem w zgodzie z naturą – NBR odc. 15
Czy można być eko mając pupila? Psy czy koty to już nie tylko zwierzątka, ale również członkowie naszych rodzin. Kochamy je i chcemy dla nich jak najlepiej. Ale czy przy zakupie karmy czy zabawek zastanawiamy się nie tylko nad ich dobrem, ale również naszej planety? Czy posiadając pupila można być w ogóle eko? Przekonajcie się na przykładzie najbliższym nam, czyli psów i kotów.
Domowa dżungla – NBR odc. 16
Większość z nas posiada mniejszą lub większą kolekcję roślin. Przez znanemu nam wszystkim wirusa, pasja do posiadania własnego skrawka przyrody we własnym domu została w nas rozbudzona. Jednak czy przy podejmowaniu decyzji jaką i skąd kupimy roślinę, do czego ją włożymy i jak będziemy ją nawozić no i ile chcemy ich mieć, zastanawialiście się jak te wszystkie wybory wpływają na naszą Planetę. Czy posiadanie roślin w domu jest eko? Przekonajmy się.
Święta a Planeta – NBR odc. 17
Temat Świąt i Sylwestra budzi w nas dużo emocji. Nie tylko przy Wigilijnym stole, ale również podczas wymyślania i kupowania prezentów, czy tworzenia listy zakupów. Co roku stajemy przed wieloma wyborami, które nie są proste. Nie mówiąc już o zastanawianiu się nad tym, czy jesteśmy wstanie zorganizować Święta w zrównoważony sposób, czyli tak, aby zaspokoić własne potrzeba a przy tym, jak najmniej zaszkodzić naszej planecie. Czy jest to w ogóle wykonalne? Nad czym warto się pochylić i choć na moment znaleźć czas, zanim opanuje nas Świąteczno-sylwestrowa gorączka.
Podsumowanie roku 2022 – NBR odc. 18
W pierwszym odcinku 2023 roku patrzymy wstecz sprawdzamy co zmieniło się w 2022. W jakim kierunku, naszym zdaniem, idzie nasz rynek i świat konsumpcji. Jak wyglądało nasze życie i funkcjonowanie we współczesnym świecie dziś a jak wyglądało kiedy startowałyśmy z podcastem. To i więcej a dzisiejszym odcinku. Zapraszamy!
Na Babci rozum – NBR odc. 19
Z okazji Dnia Babci wybieramy się w nostalgiczną podróż do świata młodości naszych Babć. Do czasów, kiedy życie codzienne toczyło się z mniejszym kosztem dla planety, ale często z większym kosztem dla praw i życia kobiet. Wspominamy nasze ukochane Babcie i zastanawiamy się jakie rozwiązania z ich życia możemy wdrożyć do naszej codzienności bezpośrednio, a które warto zmodyfikować, aby lepiej pasowały do obecnych czasów. Miłego słuchania i wszystkiego najlepszego dla wszystkich Babć i Dziadków.
Miłość i rozsądek – NBR odc. 20
Podążając ścieżką wyznaczoną przez współczesne święta, w pierwszej połowie lutego nie możemy nie zahaczyć o Walentynki. Miłość można świętować na miliony sposobów, a my oczywiście zastanawiamy się, czy można to robić w bez szkody dla planety? Jakie pułapki czyhają na nas w sklepach i czy znajdziemy tam coś dla naszej drugiej połówki. A jeśli nie w sklepie to gdzie je znaleźć? O tym i innych naszych przemyśleniach związanych ze świętami, które zaczęły się od kartek.
Podejmujemy wyzwanie – ograniczamy – NBR odc. 21
Eksplorując meandry naszej polskiej kultury, doszłyśmy do wniosku, że chcemy porozmawiać o Wielkim Poście. Nie analizujemy go jednak pod kątem religijnym, ale jako sposób na przetestowanie lub wdrożenie nowych, zrównoważonych rozwiązań. Porównujemy staropolskie tradycje z dzisiejszymi zwyczajami i zastanawiamy się, czy małe zmiany mogą robić dużą różnicę.
Dzień Kobiet – NBR odc. 22
Już w najbliższą środę będziemy obchodzić Dzień Kobiet. Dlaczego poruszamy ten temat w naszym podcaście i dlaczego wywołuje w nas tyle przemyśleń i emocji? Bo Dzień Kobiet to nie tylko goździki, tulipany i rajstopy. To również moment w roku, kiedy warto poświecić chwile czasu i zastanowić się jak na decyzje kobiet ma wpływ otoczenie a tym samym ich decyzje na życie naszej planety.
Od jutra tylko owady? – NBR odc. 23
Zwykle rozmawiamy o tym co możemy zmienić prywatnie w naszym życiu, aby stało się ono chociaż trochę bardziej przyjazne naszej plancie. Często jednak podkreślamy, że zmiany te powinny przychodzić z wielu stron i być wprowadzane na różnych poziomach, nie tylko osobistych, ale również lokalnych, regionalnych, krajowych oraz unijnych i światowych. Niestety, zmiana nie jest łatwa i podobno naturalną reakcją większości ludzi jest opór i niechęć do zmian. Dlatego dziś poruszamy delikatny temat o reakcji naszego społeczeństwa na wprowadzenie przez UE nakazu… nie, nie nakazu, żartujemy. O reakcji naszego społeczeństwa na uchwalenie prze UE rozporządzenia dopuszczającego wprowadzanie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego. Przyjemnego słuchania.
Pomidor towarem luksusowym – NBR odc. 24
Kontynuując temat żywności w czasach niepewności (rym niezamierzony), w dzisiejszym odcinku pochylamy się nad sprawą braku świeżych warzyw w Wielkiej Brytanii. Temat, który na szczęście większości z nas (jeszcze) nie dotyka bezpośrednio, jest jednym z możliwych scenariuszy naszej przyszłości na planecie, której ekosystemy zostały wytrącone z równowagi. Dlatego postrzegamy to, co się tej zimy dzieje na wyspach jako lekcję o tym skąd bierze się nasze jedzenie, co może wpływać na jego dostępność oraz jakie reakcje społeczeństwa może wywołać brak żywności. Zapraszamy.
O naszych ograniczeniach – NBR odc. 25
18-go lutego zadeklarowałyśmy podjęcie wyzwań na 40 dni Wielkiego Postu. Naszym celem było przetestowanie nowych rozwiązań w naszym codziennym życiu i sprawdzenie czy możliwe jest dla nas wdrożenie ich na stałe. 56 dni później rozmawiamy o tym jak nam poszło. Czy dotrwałyśmy do końca wyzwania, o było najtrudniejsze, a co zaskakująco proste, do jakich wniosków doszłyśmy podczas tego eksperymentu? Zapraszamy!
Ubóstwo menstruacyjne – NBR odc. 26
Dla jednych (np. nas) menstruacja to zawsze temat bieżący, życiowy i wymagający otwartych rozmów. Dla innych niestety, to nadal tylko i wyłącznie temat tabu, wstyd i zgorszenie. I właśnie ta druga grupa zainspirowała nas do nagrania kolejnego odcinka o menstruacji. Tym razem przyglądamy się kwestii ubóstwa menstruacyjnego, niskiego poziomu świadomości na temat menstruacji i stygmie, która towarzyszy temu naturalnemu zjawisku fizjologicznemu. Przyjemnego słuchania.
A tutaj możecie wesprzeć swoim podpisem apel do rządzących, aby w każdej polskiej szkole znajdował się darmowy dostępu do środków higieny oraz edukacji dot. cyklu menstruacyjnego: www.takdlapodpasek.pl
Bio, eko czy organiczne? – NBR odc. 27
Idąc na zakupy, trafiamy na określenia, że produkty są ekologiczne, bio albo organiczne. Co w praktyce to oznacza, jakie są między nimi różnice, z czego wynika ich cena i jak wpływają one na naszą Planetę. Z pozoru proste pytania, na które wspólnie próbujemy znaleźć odpowiedź. Przyjemnego słuchania i zachęcamy do podzielenia się opinią..
Taki mamy klimat – NBR odc. 28
Pogoda to jeden z główniejszych tematów naszych codziennych rozmów, czy to z sąsiadami na korytarzu, czy na spotkaniu w pracy, czy znajomymi. Jednak czy na co dzień zastanawiamy się, jak pogoda wpływa na nasze codzienne życie i pozostałych organizmów? Czy klimat i pogoda to to samo? Czy globalne ocieplenie ma z tym coś wspólnego? Przekonajcie się sami. Przyjemnego słuchania.
Wage gap… – NBR odc. 29
Wage gap, czyli luka płacowa to temat, który chodził nam po głowie od długiego czasu. Różnica między poziomem wynagrodzenia kobiet i mężczyzn obserwowana jest na całym świecie. Jednak z czego wynika, jak wpływa na nasze życie i dlaczego przez tak wielu jest marginalizowana i niezauważana? Przekonajcie się sami.
Co przyniesie nam lato – NBR odc. 30
Z okazji lata tradycyjnie, bo drugi rok z rzędu, przychodzimy do Was z letnią odsłoną naszego podcastu Babie Lato. Po raz pierwszy pojawią się goście – ale spokojnie – zostajemy z tematami związanymi ze środowiskiem choć tym razem skupimy się na naszym zdrowiu. Po przesłuchaniu odcinka dowiecie się więcej co czeka Was tego lata. Miłego słuchania!