17 Celów Zrównoważonego Rozwoju

25 listopada 2023 wystartowałyśmy z nową serią naszego podcastu, w całości poświęconą 17 Celom Zrównoważonego Rozwoju. W ramach tej serii będziemy przybliżać Agendę 2030 – kompleksową wizję zrównoważonego rozwoju według ONZ – oraz szczegółowo omawiać każdy z 17 celów, które ją tworzą.

Pierwszy odcinek to połączenie historii i ogólnych informacji, które wprowadzą Was w ideę zrównoważonego rozwoju i jej znaczenie dla przyszłości naszej planety.

 Dołączcie do nas w odkrywaniu, jak możemy wspólnie budować lepszy świat!

#1 Przekształcamy świat do 2030?

Nagrywamy dla Was już ponad półtorej roku i właśnie się zorientowałyśmy, że nigdy nie opowiedziałyśmy czym tak na prawdę jest zrównoważony rozwój ani na jaką definicję czy podejście do zrównoważonego rozwoju powołujemy się w naszych rozważaniach. Dlatego postanowiłyśmy to zmienić. Dziś startujemy z naszą nową (tym razem zimową) serią. Będziemy w niej rozmawiać o Agendzie 2023, czyli zrównoważonym rozwoju w rozumienie ONZ oraz o 17 celach ujętych w Agendzie. W odcinku pierwszym trochę historii i ogólnych informacji na temat tej idei. Zapraszamy.

#2 Życie pod wodą

W ramach omawiania znaczenia i założeń poszczególnych celów zrównoważonego rozwoju zaczynamy od tematu najbliższego naszej pasji, czyli celu 14 – „Życie pod wodą”. Cel ten został opracowany, aby „chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony”, a my sprawdzamy, jak idzie nam jego realizacja. Rozmawiamy o tym jak nasza cywilizacja niszczy zasoby morskie, ale też o tym jak ogromne znaczenie dla ludzkości ma ocean oraz dlaczego musi być chroniony. Zapraszamy. 🙂

#3 Zrównoważona gospodarka

Mimo, że w naszym podcaście czasem rozmawiamy o dawnych rozwiązaniach i podejściu, które było bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku, nie mamy wątpliwości, że nie da się zmienić świata poprzez krok wstecz. Szczególnie w przypadku gospodarki, jedną drogą do zrównoważonych rozwiązań jest droga naprzód. Dlatego dziś omawiamy cele 8 – „Wzrost gospodarczy i godna praca”, 9 – „Innowacyjność, przemysł, infrastruktura” i 12 – „Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”, które są dla nas drogowskazem jak może i powinna wyglądać światowa gospodarka w bardziej zrównoważonym świecie. Miłego słuchania.

#4 Podstawy funkcjonowania

Jeden, dwa, t… cztery… Wreszcie zabrałyśmy się za cele, które otwierają skład Agendy 2030. Oczywiście, nie zdecydowałyśmy się na idealną kolejność, tylko postanowiłyśmy przedyskutować znaczenie i powiązania między celami 1 – „Koniec z ubóstwem”, 2 – „Zero głodu” i 4 – „Dobra jakoś edukacji”. Tematy pozornie oczywiste, a jednak skomplikowane i przez to obszerne. Mimo wszystko, mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się wyjaśnić nie tylko jak ściśle zazębiają się te 3 cele, ale też dlaczego ochrona zasobów naturalnych i całej naszej planety zaczyna się właśnie od dobrobytu i edukacji ludzi.

#5 Zdrowie 2030 

W tym tygodniu rozmawiamy o dwóch kolejnych celach, które odnoszą się do potrzeb i praw ludzi. Cel 3 – „Dobre zdrowie i jakość życia” oraz 6 – „Czysta woda i warunki sanitarne” sięgają dużo głębiej niż dostęp do opieki zdrowotnej i infrastruktury sanitarnej. Podstawy tych celów odzwierciedlają nierówności między krajami rozwiniętymi, a globalnym południem oraz kobietami i mężczyznami, a ich realizacja jest oczywiście ściśle powiązana z resztą Agendy 2030. Zapraszamy.

#6 Nierówność! 

Jednym ze skutków tego jak poukładany jest współczesny świat są ogromne nierówności na wielu poziomach. W miastach ogromne bogactwa zderzają się ze skrajną biedą slumsów, w mniejszości etniczne, religijne i in. są marginalizowane, a kobiety zarabiają nawet 35% mniej niż mężczyźni za tą samą pracę. Dlatego wśród celów zrównoważonego rozwoju znalazły się również takie, które dążą do niwelowania tych nierówności. Zapraszamy na naszą rozmowę o celach 5 – „Równość płci”, 10 – „Mniej nierówności” i 11 – „Zrównoważone miasta i społeczności.”

#7 Zielone wyzwanie

W przedostatnim odcinku naszej serii o Agendzie 2030 zabieramy się za pozornie mało powiązane tematy. Jednak, kiedy dokładnie przenalizujemy cele 7 – „Czysta i dostępna energia”, 13 – „Działania w dziedzinie klimatu” i 15 – „Życie na lądzie” okazuje się, że powiązań jest wiele, a zrozumienie ich jest niezbędne do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości. Mamy nadzieję, że nasza dzisiejsza rozmowa zobrazuje Wam znaczenie tych celów i istot ich powiązań. Życzymy miłego słuchania.

#8 Pokój i partnerstwo

Dziś kończymy naszą serię o celach zrównoważonego rozwoju. Mimo, że w ciągu tego przedsięwzięcia skakałyśmy po Agendzie 2030 wg. własnego upodobania, w ostatnim odcinku przedstawiamy dwa ostanie cele. „Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje” oraz „Partnerstwa na rzecz celów” zamykają Agendę i są drogowskazem jak pracować i współpracować, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju do 2030 roku. Czy uważamy, że za 6 lat nasz świat naprawdę będzie zrównoważony? Posłuchajcie