Na Babski Rozum - Babie Lato 2024

W trzeciej edycji letniej serii naszego podcastu postanowiłyśmy zgłębić temat żywiołów – ognia, wody, powietrza i ziemi. Przez tysiące lat żywioły te były obecne w wierzeniach, filozofiach i kulturach świata. Uważane za cztery podstawowe składniki natury, stanowiły fundament postrzegania świata.

Choć dzisiejsza wiedza o naturze jest znacznie bardziej złożona, koncepcja czterech żywiołów wciąż ma dla nas znaczenie. W naszej serii nie ograniczymy się jednak do rozmów o ich symbolicznym znaczeniu. Przyjrzymy się przede wszystkim temu, jak w dobie zmieniającego się klimatu żywioły coraz częściej ujawniają swoją niszczycielską siłę.

Zastanowimy się, jak te elementy – niezbędne dla życia na Ziemi – zmieniają się pod wpływem zmian klimatu i jakie wyzwania stawiają przed nami jako jednostkami, społeczeństwem i cywilizacją.

Zapraszamy do słuchania i wspólnego zgłębiania tych fascynujących, ale i niepokojących tematów!

 

Babie Lato – Żywioły #9

Przez tysiące lat ziemia, woda, powietrze i ogień przewijały się przez wiele wierzeń, filozofii i kultur świata. Zwane żywiołami były uważane za cztery podstawowe składniki natury oraz elementy budujące świat. Dziś nasza wiedza o świecie naturalnym jest dużo bardziej złożona, jednak koncepcja tych czterech elementów nie jest nam obca, a w dobie zmieniającego się klimatu żywioły wkraczają w nasze życie ze wzmożoną niszczycielską siłą. Dlatego w trzecim cyklu Babiego Lata – wakacyjnej serii naszego podcastu – postanowiłyśmy porozmawiać o reakcji żywiołów na zmianę klimatu. Zapraszamy. 🙂

Babie Lato – Ogień #10

W tym odcinku podcastu z serii Babie Lato zagłębiamy się w temat ognia jako żywiołu. Porozmawiamy o tym, jak pożary wpływają na nasze życie, w tym w okresie wakacyjnym. Przeanalizujemy wpływ pożarów na środowisko naturalne oraz na zwierzęta, które często stają się ich ofiarami. Zastanawiamy się, czy globalne ocieplenie ma związek z częstszymi i bardziej intensywnymi pożarami oraz czy możemy jakoś wpłynąć na poprawę tej sytuacji. Czy są sposoby, jak możemy wspólnie działać na rzecz ochrony naszego środowiska. Wysłuchaj odcinka, aby lepiej zrozumieć ten palący problem i dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby go złagodzić.
 
PS: Linki do map wspomnianych w tym odcinku:

Babie Lato – Woda #11

Rozkręcając się w tematyce żywiołów przechodzimy od ognia wprost do wody. Niestety, jak się okazuje wywołane zmianą klimatu zaburzenia cyklu hydrologicznego są tak samo palące jak pożary. Posłuchajcie, żeby dowiedzieć się jak zmieniają się zasoby wody słodkiej i słonej, jak woda lub jej brak wpływają na nasze życie i portfele, które części polskiego wybrzeża mogą znaleźć się pod wodą jeszcze przed końcem wieku oraz jak problemy z wodą wpłynęły na Olimpiadę w Paryżu. Zapraszamy! 
 
Link do mapy dzięki, której ⁠sprawdzisz jaki teren możne znaleźć się pod wodą – Climate Central

Babie Lato – Powietrze #12

Mimo, że powietrze może wydawać się bardzo ulotne, problemy związane wpływem zmiany klimatu na ten żywiło wcale takie nie są. Wręcz odwrotnie, konsekwencje wynikające z wpływów klimatu na powietrze i powietrza na klimat (i pogodę) są bardzo trwałe i znaczące dla naszego funkcjonowania na Ziemi. Jeśli chcecie wiedzieć, nie tylko jak zmienia się powietrze, ale też co to znaczy np. dla naszych upraw rolnych, zdrowia, a nawet podróży samolotami, zapraszamy do wysłuchania dzisiejszego odcinka Babiego Lata.

Babie Lato – Ziemia #13

W ostatnim odcinku serii Babie Lato, zanurzamy się w temat żywiołu ziemi, by odkryć, jak ogromny wpływ ma on na nasze życie. Ziemia to nie tylko grunt pod naszymi stopami – ale również wiele więcej. To odcinek, który otwiera oczy na to, co kryje się pod powierzchnią – dosłownie i w przenośni. Zapraszamy do słuchania, bo żywioł ziemi okazuje się o wiele bardziej skomplikowany i intrygujący, niż mogłoby się wydawać. Miłego słuchania!